Giriş Kayıt Ol Şifre Sıfırla

Galatasaray Futbol Takımının Kısa Hikayesi

Galatasaray Futbol Takımının Kısa Hikayesini sizlerle paylaşmak istedim. Galatasaray futbol takımı 1905 yılında Galatasaray Lisesi öğrencileri olan Ali Sami Yen ve arkadaşları tarafından kuruldu.  1905-1906 sezonunda İstanbul Ligi’ne katılan takım, 1907-1908 sezonunda şampiyon oldu. Bu ligde yabancı takımlar ile mücadele eden Galatasaray daha çok Türk spor kulübünün kurulması için öncülük etti. Galatasaray ilk yabancı ülke maçını deplasmanda Macaristan’ın Klojvar takımına karşı 1911 yılında mücadele ederek yaptı.

1959 sezonunda kurulan Türkiye 1. Futbol Ligi’nin ilk sezonunda kırmızı grubu lider tamamlayan Galatasaray, beyaz grubun lideri ezeli rakibi Fenerbahçe ile şampiyonluk maçına çıktı. İlk maçı 1-0 alan sarı kırmızılı ekip ikinci maçta 4-0 yenilerek şampiyonluğu Fenerbahçe’ye kaptırdı.

Galatasaray Futbol Takımının Avrupa Serüveni

Galatasaray, 1999/2000 sezonunda Şampiyonlar Ligi’nde mücadele etti ve grubu üçüncü sırada tamamlayarak yoluna UEFA Kupası’nda devam etti. UEFA Kupası finalinde İngiltere’nin Arsenal kulübü ile karşılaşan ekip 0-0 biten normal sürenin ardından penaltı atışlarında 4-1 galip gelerek UEFA Kupasını ilk ve tek kazanan Türk takımı olma unvanını elde etti. Bunun yanı sıra Galatasaray bu kupayı yenilmeden kazanan tek takımdır. UEFA Kupası finali ardından Şampiyonlar Ligi Şampiyonu olan Real Madrid İle UEFA Süper Kupa için mücadele eden sarı kırmızılı ekip sahadan 2-1’lik galibiyet ile ayrılarak bu kupanın da sahibi oldu.

Galatasaray futbol takımı 1999-2000 sezonunda gösterdiği başarının ardından Uluslararası Futbol Tarihi Federasyonu tarafından 2000 yılının ağustos ayında en iyi kulüpler sıralamasına girmiş, 2001 yılının ocak ayında ise puan sıralamasında 1. Sıraya yerleşerek en iyi futbol kulübü olmuştur.  Bu başarı sayesinde Galatasaray dünya çapında bir marka olmuş geniş bir taraftar kitlesi edinmiştir.

Galatasaray şimdiye kadar 1 UEFA Süper Kupa, 1 UEFA Kupası, 15 Türkiye Süper Kupası, 17 Türkiye Kupası kazanmış ve 21 kez de Türkiye Süper Lig şampiyonluğu yaşamıştır. Galatasaray Spor kulübü 1997 yılında şirketleşme aşamasına geçmiş bu kapsamda ismi Galatasaray Spor Kulübü A.Ş olmuştur. Kulübün hisselerinin yüzde 55’i Galatasaray Spor Kulübü derneğine ait olarak bulunmaktadır. Yüzde 45’lik bir kısmı Borsa İstanbul’da halka açık bir şekilde işlem görmektedir.

Resmi sitesi: https://www.galatasaray.org/

Bu yazı 02 EYLüL 2019 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız