Giriş Kayıt Ol Şifre Sıfırla

Fitness Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

Fitness Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

Fitness Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve zararları hakkında kısa bilgiler vereceğimiz bu makale de ayrıca vücut geliştirme ile farklarına değineceğiz.

Sağlıklı olmak ve zindelik anlamını taşıyan fitness günümüzde hızla yayılan bir olgudur. Fitness nedir, faydaları nelerdir, bunun için önce vücudumuzun sağlıklı olma bileşenlerini taşıması gerekir. Fiziksel olarak kardiorespiratuvar zindeliği, kas gücü ve dayanıklılığı, vücuttaki yağ ve su oranı ile esneklik bileşenleri sağlıklı olmanın göstergesidir.

Gündelik aktivitelerin sorunsuzca, bilinçli şekilde yerine getirilmesi için gereken enerjiye ve güce sahip olmak, enerji fazlası ile boş zamanlarını değerlendirecek aktivitelerle uğraşmak ya da acil durumlarda ihtiyaçları karşılamak gerekir. Bunun için akciğerler, kaslar ve kalp üçlü olmalı, kadınlarda vücut yağ oranı en fazla % 25, erkeklerde de en fazla % 18 olmalıdır. Bu şekilde fit ve zinde olunabilir.

Günümüzde fiziksel zindelik günlük aktivitelerin yorulmadan yapılma kapasitesi yanında boş zamanlarda, iş yaparken vücudun etkin çalışabilme, acil durumlarla başa çıkma yeteneğini içermektedir. Fitness ise kalp aktivitesini geliştirecek hareketler bütünü olarak tanımlanır. Yapılan hareketler gidere kalbi zorlanmalara karşı dirençli bir hale getirir. Kanın oksijenlenmesini sağlayarak, kan dolaşımına olumlu etki yapar.

Fitness Faydaları Nelerdir?

Stresle başa çıkmada fitness hareketlerinin büyük önemi vardır. Yaptığınız egzersizler sayesinde bedende ve zihinde biriken stresten kurtulabilirsiniz.

Fitness cilt yaşlanmasını azaltan, hücre yenilenmesini hızlandıran bir etkiye sahiptir. Bazı fitness hareketleri vücuda masaj etkisi yaparak cildin sıkılaşmasını sağlar.

Düzenli olarak fitness hareketleri yapılırsa kolesterolü düşürücü bir etki yapar. Kardiyovasküler egzersizler arterlerde biriken kötü kolesterolü azaltırken, iyi kolesterolü arttırır.

Fitness doğru nefes almayı öğreterek, kalp kasının güçlenmesine, nefes alma kapasitesinin artmasına ve iyileşme kapasitesine olumlu etkiler yapar.

Fitness zihinsel odaklanmayı ve gelişimi destekler. Bu sayede vücudunuzun her yerini koordine edebilirsiniz. Ayrıca pilates gibi fitness egzersizleri sayesinde vücudun dengesini güçlendirebilirsiniz. Düzenli olarak çalışırsanız vücut duruşunuz düzelir.

Fitness egzersizleri ile vücudunuzun her yerini çalıştırabilir, vücudunuzun esnekliğini geliştirebilirsiniz. Düzenli yapılan egzersizler sayesinde vücudunuzun fiziksel yetenekleri gelişir, bağlar, tendonlar ve eklemler esneklik kazanır.

Fitness nedir, faydaları nelerdir, bu konuda söylenebilecek çok şey vardır. Sağlıklı yaşamayı tercih edenler fiziksel zindeliği elde edebilmek için bir şeyler yapabilir. Fitness her yaştan kişi için uygun egzersizler içermektedir.

Fitness Nedir, Nasıl Yapılır?

Fitness nasıl yapılır sorusunun cevabı oldukça uzundur. Fitness erkek ve bayanlar için ayrı ayrı hazırlanmış programlar ile mümkünse bir uzman eşliğinde yapılmalıdır. Eğer siz evde fitness programına başlamayı düşünüyorsanız sizler için derlediğimiz fitness videoları ile işe koyulabilirsiniz.

Fitness ile Bodybuilding (Vücut Geliştirme) Arasındaki Farklar

Her ne kadar benzer programları içeren alanlar gibi görünse de vücut geliştirme kasların daha da gelişmesi diğer bir deyişle genişlemesi için yapılmaktadır. Fitness nedir diye düşündüğümüzde ise aşırı kaslı görüntüye sahip bir vücut yerine fit olmak diye tabir ettiğimiz vücudumuzun sağlıklı bir görünüme sahip olması diye tanımlayabiliriz.

Bu yazı 04 EYLüL 2019 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız