Giriş Kayıt Ol Şifre Sıfırla

Süper Lig Puan Durumu

Sponsor adı ile birlikte adı Spor Toto Süper Lig olan Türkiye liglerinin en üst ligi Süper lig puan durumu fikstür e göre her hafta oynanan maç sonrası alınan canlı skorlar ile güncellenmektedir.

Ligin gözde takımları 4 büyükler diye anılan ve ülkemizde en çok taraftara sahip takımlar Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor puan durumu taraftarın yakın markajında.

Fikstüre bakarak gelecek maçların olasılıkları üzerinden takımının şampiyon olma ihtimalini hesaplayan taraftarın vazgeçilmezi olan puan tablosunda olası eşitlik durumundan nasıl bir yol izlenir veya diğer bir deyişle Süper ligde puan durumu eşitse neye bakılır diye sizde merak ediyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda devreye averaj girer. Peki averaj neye göre ve nasıl hesaplanır?

Süper Lig Puan Durumu Eşitse Neye Bakılır?

Süper Lig’de ikili averaja bakılır. Bu hususta ki TFF’nin detaylı mevzuatı şu şekildedir;

1-Takımların belirlenmiş bir fikstür gereğince birbirleriyle karşılaşarak kazandıkları puan durumlarına göre derecelendirilmelerine “Puan Usulü Sistemi” ismi verilir. Buna göre, yapılan müsabakalarda kazanan takıma 3 (üç), berabere kalan takımlara 1 (bir) puan verilir ve kaybeden takıma ise puan verilmez.

2-“Müsabaka Statüleri”nde ve her sezon öncesinde yayımlanan “Amatör Futbol Liglerinde Uygulanacak Esaslar”da aksi belirtilmediği sürece aşağıdaki sistem uygulanır:

Puan usulü ile yapılan müsabakalar sonunda en fazla puan kazanan takım birinci, ondan sonra gelen ikinci ve devamı olarak sıralanır. Puanların eşitliği halinde aşağıda belirlenen sistem uygulanır.

a) Aynı puana sahip takım sayısı iki ise;

I. Önce bu iki takımın kendi aralarında oynadıkları müsabakalardaki puan üstünlüğüne bakılır,

II. Kendi aralarındaki müsabakalarda puan eşitliği varsa bu müsabakalardaki gol averajına bakılır. (Bu müsabakalarda atılan gollerde eşitlik varsa, deplasmanda fazla gol atan takım üstün sayılmaz.)

III. Kendi aralarındaki müsabakalarda puan ve gol eşitliği devam ediyorsa, genel puantajdaki gol averajına bakılır 

IV. Takımların gol averajları da eşit ise daha fazla gol atmış olan takım üstün sayılır.

V. Yukarıdaki bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılır.

VI. Bütün bu şartlara rağmen eşitliğin devam etmesi halinde belirtilen esaslara göre ilgili takımlar arasında yapılacak tek maçlı eleme usulü uygulanacak bir müsabaka neticesinde kazanan takım üstün sayılarak nihai sonuç alınır.

b) Aynı puana sahip takım sayısı üç veya daha fazla ise;

I. Bu takımların birbirleriyle oynadıkları müsabaka sonuçlarına göre yapılan puan cetveli ile kesin sonuç belirlenir. (Puan cetvelinde eşit puanlı iki veya daha fazla takım arasında oynanan müsabaka sonuçlarına tekrar bakılmaz.)

II. Önce bu puan cetvelinde takımlar arasında puan üstünlüğüne bakılır.

III. Puan cetvelinde puan eşitliği varsa I. bentte belirtilen puan cetvelindeki gol averajına bakılır. (Bu müsabakalarda atılan gollerde eşitlik varsa, deplasmanda fazla gol atan takım üstün sayılmaz.)

IV. Gol averajı da eşit ise daha fazla gol atan takıma bakılır. 

V. Bütün bu şartlara rağmen takımların puanları ile attıkları ve yedikleri gol sayıları eşit ise genel puan cetvelindeki averaja bakılır.

VI. Genel puan cetvelindeki averajlar eşit ise daha fazla gol atmış olan takım üstün sayılır.

VII. Yukarıdaki bu şartlara rağmen eşitlik devam ediyorsa hükmen yenilgisi olmayan takım üstün sayılır.

VIII. Bütün bu şartlara rağmen eşitliğin devam etmesi halinde TFF tarafından belirtilen esaslara göre ilgili takımlar arasında yapılacak müsabaka(lar) neticesinde kazanan takım üstün sayılarak nihai sonuç alınır.

TFF gerekli gördüğü hallerde, gol averajını uygulamamaya veya başka bir şekilde uygulamaya karar verebilir.

Kaynak: TFF.org

Yorumlar

Yorum Ekle
Şampiyon Galatasaray • 2020-01-10 21:48:43
Bu senede şampiyon biziz gençler. siz şimdilik takılın bakalım. Zirve her zaman aslanın...

Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız