Giriş Kayıt Ol Şifre Sıfırla

Trabzonspor Futbol Takımının Kısa Hikayesi

Trabzonspor futbol takımının kısa hikayesi sizlerle. Trabzonspor 1967 yılının 2 Ağustos tarihinde bordo mavili renkler ile kurulmuş takımdır. 1967 yılında kurulan Trabzonspor Futbol Takımı, Türkiye 2. Futbol Ligi’nde mücadele etmeye başladı. Takım bu ligde mücadele ettiği ilk sezonda ligi 6. Konumda tamamladı. Sonraki yıl 4. Sıra bir sonraki yıl ise 8. Sırada ligi tamamlayan Trabzonspor, 1973-1974 sezonunda ligi lider tamamlayarak üst lige çıkmaya hak kazandı.

1974 yılında Türkiye 1. Futbol Ligi’ne yükselen bordo mavililer, ilk sezonunda 30 puan toplayarak ligi 9. Sırada bitirdi. Aynı sezon Türkiye Kupası’nda finale kadar ilerleyen takım kupayı Beşiktaş’a kaptırdı. Bir sonraki sezon yani 1975-1976 sezonunda Trabzonspor, Türkiye 1. Futbol Ligi’ni şampiyon olarak tamamladı. Bu şampiyonluğun ardından Karadeniz temsilcisi 1983-1984 sezonuna kadar 6 kere daha lig şampiyonluğu yaşadı. 1976-1977 sezonunda 18 gol atan Necmi Perekli Trabzonspor’un ilk gol kralı olan futbolcusu oldu.

Bunun yanı sıra aynı dönemde Trabzonspor, 3 kere Türkiye Kupası, 6 kere Cumhurbaşkanlığı Kupası ve 3 kere de Başbakanlık kupası kazandı. 1984 yılından sonraki sezonlar Trabzonspor için pek parlak geçmeyen sezonlar oldu. Bu dönemde takım ligde pek bir varlık gösteremeyerek yedincilik ile dördüncülük arasında giden dereceler aldı. 2000 yıllarının başı ise Trabzonspor tarihini en başarısız dönemleri oldu. Bu yıllarda takım lig sıralamasında 14. Sıralara kadar geriledi.

Trabzonspor Futbol Takımının Avrupa Serüveni

Avrupa kupalarına katıldığı dönemlerde ciddi maçlar kazanan Trabzonspor herhangi bir kupada derece elde edemedi. Avrupa kupalarında elde ettiği en büyük başarı UEFA Kupası üçüncü turu olan takım Aston Villa, Olympique Lyonnais ve Liverpool gibi büyük takımları yenme ve eleme gibi başarıları pek çok kez yaşadı. Kulüp en farklı Avrupa kupaları galibiyetini ise Vllaznia Shkoder takımına karşı 6-0 gibi bir skor ile aldı.

Maçlarını 21.260 kişilik kapasitesi bulunan Hüseyin Avni Aker Stadyumunda oynayan ekip, lig tarihine damga vurduğu sezonlarda kazanmış olduğu 6 lig şampiyonluğuna sahiptir. Anadolu takımları arasında ilk şampiyon olan takım olan Trabzonspor Türkiye’de şampiyon olan 5 takımdan biri ve formasında yıldız bulunan 4 takımdan biri olma özelliğindedir.

Resmi Sitesi: https://www.trabzonspor.org.tr/tr

Bu yazı 02 EYLüL 2019 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız