Giriş Kayıt Ol Şifre Sıfırla

Zumba Nedir? Zararları Var mı? Nasıl Yapılır?

Zumba Nedir? Zararları Var mı? Nasıl Yapılır?

Zumba Nedir, zararları var mı, nasıl yapılır gibi sorulara istinaden son zamanlarda oldukça popülerleşen fitness türü hakkında biraz bilgi vermek için bu makaleyi derledik.

Her geçen gün bilinirliği artan zumba, en popüler fitness trendleri arasına girmiştir. Çeşitli dans koreografileri ve müzik ile süslenen dans eşliğinde zayıflama fırsatı sunan zumba eğlenerek kilo vermenizi sağlıyor.

Günümüzün yeni modası haline gelen zumba eğlenirken kalori yakmanıza yardımcı oluyor. Zumba nedir nasıl yapılır faydaları hakkında araştırma yapanların sayısı her geçen gün artmaktadır.

Kolombiyalı dansçı ve koreograf Alberto Beto Perez tarafından 1990 yılında keşfedilen zumba hızlı hareket etme anlamına gelmektedir. Fitness ve Latin esintili dans figürleriyle süslenen harika bir kalori yakma programıdır. Zumba içeriğinde oryantal, hip hop, salsa, samba, mambo gibi çeşitli dansları da barındırır. Zumba yapan kişiler fazla değil yarım saat içinde 400-500 kalori yakabilir.

Zumba Faydaları Nelerdir?

Zumba Latin müzikleri ile yapılan egzotik dans ritimlerine benzer bir dans türüdür. Her yaştan kişi bu dansı yapabilir. Müzik ve spor birleştiğinde, eğlence ve sağlıklı yaşamı bir arada bulabiliyorsunuz. Zumba yaparak kilonuzu koruyabilir, fazla kilolarınızı verebilir, ayrıca günlük stresinizi atabilirsiniz. Ayrıca dansın gruplar halinde yapılması sosyalleşmeniz için de bir fırsat haline dönüşüyor.

Zumba yaparken vücudunuzdaki tüm kasların çalıştığını hissedersiniz. Ayrıca kan basıncınız da dengelenir. Dans müziğine eşlik ederken ritim duygularınızın gelişmesine yardımcı olur.

Zumba vücudunuzu şekillendirirken, zihninizi dolduran her şeyden uzaklaşırsınız. Düzenli olarak yapıldığında karın ve bacak kaslarının güçlenir, vücudunuz sıkılaşmaya başlar.

Bedensel olduğu kadar psikolojik olarak ruhunuzu besleyen bu dans sayesinde kondisyonunuz artar ve gün içinde kendinizi daha zinde hissedersiniz.

Zumba Nedir Nasıl Yapılır?

Zumba dansını tek kişilik bir faaliyet olarak düşünmeyin. Bunu beşerli, onarlı gruplar halinde daha keyifli bir şekilde yapabilirsiniz. Müzik eşliğinde dans etmek, gruba ayak uydurmaya çalışmak oldukça keyif verir. Basit hareketlerle başlayan zumba dansını müziğe uyumlu bir şekilde yapabilirsiniz.

Dans sırasında müziğin ritmine uyumlu olan hareketler yapılarak azami efor sarf edilir. Dünyaya yayılan bu dans türü grup halinde yapılması ve içeriğinde başka danslardan esintiler barındırması nedeniyle çok sevilmiştir. Bir yandan eğlenirken bir yandan kalori harcamak herkese iyi gelmektedir. Hatta günümüzde bu fitness türü için zumba müzikleri üretilmeye başlanmıştır.Mesela Despatico şarkısı oldukça popüler…

Eğer sizde bu alana merak sardıysanız ve denemek istiyorsanız sitemizde yeralan zumba videoları ile başlayabilirsiniz.

Bu yazı 04 EYLüL 2019 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız